Ümraniye Meydan AVM, Gülaylar Group bünyesine katıldı!

Akva Grup > Haberler > Duyurularımız > Ümraniye Meydan AVM, Gülaylar Group bünyesine katıldı!

Metro Group Asset Management’in 2007 yılında yaklaşık 130 bin metrekarelik alanda açılışını yaptığı, içerisinde IKEA ve Real’in de bulunduğu Ümraniye’deki M1 Meydan Alışveriş Merkezi’nin yeni sahibi Nişantaşı City’s’in de sahibi olan Gülaylar Group, kiracılara bir yazı göndererek, ‘Meydan artık bizim, kiraları bize yatırın’ dedi.

11 Haziran’da imzalanan protokolle Gülaylar Group içinde yer alan İstanbul Gayrimenkul Yatırım Sanayi Ticaret A.Ş. Meydan AVM’nin yeni sahipleri oldu. İstanbul Gayrimenkul’ün sahipleri, içerisinde 70’e yakın mağazası bulunan AVM’yi 230 milyon dolara (450 milyon TL) satın aldı.

Son yıllarda markalaşma ve perakendeye ağırlık veren Gülaylar Group 40’ın üzerinde mağaza açtı. 40’tan fazla ülkeye ihraç edilen Gülaylar ana sektörü olan kuyumculuk alanında, tasarımdan üretime, toptan satıştan perakende satışa, tam entegre bir yapılanma içinde faaliyetlerini sürdürüyor. Gayrimenkul geliştirme ve inşaat sektörlerine de giren grup Nişantaşı’nın merkezinde açtığı City’s ile tanınmıştı.

Nişantaşı – Ümraniye Buluşması

İlk AVM’sini Nişantaşı’nda açan grup ikincisini Ümraniye’de aldı. Satış işleminin gerçekleşmesiyle birlikte, City’s’in sahibi olan Gülaylar Group sahip olduğu AVM sayısını ikiye çıkardı.

Şirketin yönetiminde baba Mehmet Gülay ile oğulları İlhan Gülay ve İhsan Gülay bulunuyor. Dede İhsan Gülay’ın 1926 yılında Yozgat’ta açtığı saatçi dükkanı, oğlu Mehmet Gülay tarafından sarrafiye ve kuyumculuğa dönüştürülüyor. İkinci kuşak Mehmet Gülay’ın 1951 yılında işleri devralmasıyla ve şirketin merkezini Kapalıçarşı’ya taşımasıyla büyüme de başlıyor. Çin’in Guangzhou kentinde üretim tesisi bulunan Gülaylar, bu tesiste ürettikleri ürünleri ABD, Avrupa ve Ortadoğu pazarlarına satıyor. Grubun 2010 yılında mücevher işinde elde ettiği satış geliri 435 milyon dolar.

Kaynak: http://www.hurriyet.com.tr/ekonomi/meydan-avm-450-milyon-liraya-cityse-kardes-geldi-23688482