Akva Grup > Hizmetlerimiz > Takas Sistemi

Takas Sistemi

ALTERNATİF FİNANSAL ÇÖZÜMLERİN UZMANI

En sade ifade ile ürün veya hizmetin takası olarak tanımlanabilir. Takas ticaretinin tarihi eski çağlara dayanmaktadır. İlk çağlardaki takas uygulaması; bir ürüne ihtiyacı olan insanın, o ürünü bir başkasından alarak karşılığında kendi elinde bulunan ürünü vermesi şeklinde idi. Yani karşılıklı takasın söz konusu olduğu bir ticaret modeli idi. Günümüzdeki takas sistemini geçmişten ayıran en önemli özellik budur. Günümüz takas sisteminde; çeşitli sektörlerden firmalar, takas sistemini kurup yöneten bir şirkete üye olmaktadır. Üye firmalar, ihtiyaçları olan ürün veya hizmeti yine takas sistemine üye olan başka bir firmadan satın alır, karşılığında da kendi ürün veya hizmetini takas sisteminin üyesi olan bir başka firmaya satar. Buradaki takas işlemi sadece iki tarafın karşılıklı alışverişi değil, aksine birçok işletmenin mevcut olduğu çok taraflı bir ticaret modelidir. Bu da demektir ki takas sistemi sanıldığı gibi sadece iki firmanın ürün veya hizmetlerini takas etmesi değildir. Basit bir ifade ile çoklu takas sistemidir. Bir işletmenin satın aldığı ürün ya da hizmetin bedelini kendi ürettiği ya da sahibi olduğu ürün veya hizmet ile ödendiği bir finans ve ticaret sistemidir.

Takas sisteminin içeriği dolayısıyla sadece takas olmaktan çok daha ötede bir kavramdır. Takas sistemi; çok sayıda alıcı ve satıcının bir araya geldiği geniş bir pazar olmasının yanı sıra bu alıcı ve satıcıları belli kurallar çerçevesinde ve belli kriterlere göre bir araya toplayan, alıcı ve satıcının karşılıklı ilişkilerine düzenleme getiren, hem alıcının hem de satıcının haklarını ve sorumluluklarını belirleyen sistemli bir alışveriş kulübüdür.

Ekonomik gerçekler göz önüne alındığında, yani nakit sıkıntısı düşünüldüğünde takas sisteminin ciddi bir çözüm olduğu kendiliğinden ortaya çıkmaktadır. Hem gelişmiş hem de gelişmekte olan alternatif modeller içerisinde takas sistemi, süreklilik açısından küresel bir finans modelidir.

Takas sistemi, uzman kadrolar eliyle ve doğru politikalar geliştirilerek yürütüldüğünde, tüm sektörlere büyük katma değerler üretir. Çünkü sistem özünde takas sistemine üye kuruluşun satışını artırmak, pazarlama politikasına yön vermek, yatırım ve finansman sorununu çözmek ve atıl kapasitesini değerlendirerek büyümesini sağlamak gibi bankacılık sektörünün ilgilenmediği çok ciddi sorumluluklara sahip bulunmaktadır.

Yurt içi ve yurt dışı pazar koşullarındaki gelişmeler ve ekonominin her geçen gün değişkenlik ifade etmesi, iş hayatını yeni yöntemler aramaya, şirketleri yeni finansal modellerle tanışmaya itmektedir. Rekabetin artmasından kaynaklanan pazarlama ve satın alma konusunda likidite ihtiyacından kaynaklanan sorunların çözümünde yeni bin yılın ticaret sistemi olarak nitelendirdiğimiz takas sistemi, söz konusu yeni yöntemler arasında en çarpıcı olanıdır.

Takas sistemi, üyelerin arzlarının satışı ve taleplerinin karşılanması esasına göre çalışır. Derinliği ve genişliği çalıştıkça artan bir ortak pazardır. Her firma satmak ve almak istediği ürünleri ya da hizmetleri takas sistemine sunar. Böylelikle bir havuz oluşur. Üyeler, ihtiyaçlarını bu havuzdan karşılar. Üyelerin her türlü ihtiyaçlarını karşılayabilmeleri adına, her geçen gün sisteme yeni firmalar eklenmekte ve ürün/hizmet çeşitliliği genişlemektedir.

Bize Ulaşın

BİZİ ARAYIN +90 216 540 40 45 Danışmanlarımızdan detaylı bilgi almak için dilediğiniz zaman bizi arayabilirsiniz.

AKVA GRUP

Şerifali Mh. Çetin Cd. Kızkalesi Sk. No:1, Elite Plaza, A Blok, Kat:11, D:38, Ümraniye/İstanbul

+90 216 540 40 45
info@akvagrup.com

Bize Ulaşın

Share This